ihlassuresi.net https://www.ihlassuresi.net İhlas Suresi, Okunuşu ve Anlamı tr-TR hourly 1 Copyright 2019, ihlassuresi.net Fri, 13 Jan 2017 00:00:00 +0000 Sun, 17 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 İhlas Suresi Meali https://www.ihlassuresi.net/ihlas-suresi-meali.html Thu, 06 Dec 2018 11:19:10 +0000 İhlas Suresi Meali; İhlas suresi Kur'an-ı Kerim'in en kısa suresi olmasına içinde bahsedilen tevhid inancı esasından dolayı, en kapsamlı suresidir. Tevhid inancını Allahu Tealanın birliğini, samed oluşunu varlığının devamı İhlas Suresi Meali; İhlas suresi Kur'an-ı Kerim'in en kısa suresi olmasına içinde bahsedilen tevhid inancı esasından dolayı, en kapsamlı suresidir. Tevhid inancını Allahu Tealanın birliğini, samed oluşunu varlığının devamı için kimseye muhtaç olmadığını lakin her varlığın varlığının devamı için Allahu Tealanın yardımına ihtiyacı olduğunu, Asla doğurmadığını ve de hiç bir varlık tarafından doğurulmadığını, dengi, eşi, benzeri olmadığını anlatan bir suredir.

Müşriklerin Allah Rasulu (s.a.v.)'ne gelerek; " Senin ilahın nerede, altından mı bakırdan mı,ne mahiyette yapılmıştır, neye benzemektedir..." gibi sorularına cevap mahiyetinde nazil olmuştur. Taptıkları, ilah edindikleri putlarla kıyaslamak istemişlerdir. Aynı şekilde yahudilerden bir topluluk Allah Rasulu(s.a.v.)' ne gelerek; " Allah mahlukatı yarattı diyorsun peki O'nu kim yarattı, O'nun yapısı nasıl, kolları pazuları nasıl.." gibi sorular sorunca Allah Rasulu (s.a.v.) çok sinirlendi, gadaplandı. Cibril as. gelerek İhlas Suresinin nüzulunu müjdelemiştir. Ardından Zümer Suresinin 67. ayeti nazil oldu; " Onlar Allahı hakkı ile takdir edemediler. Halbuki bütün yeryüzü, kıyamet günü O'nun kudret ve hakimiyeti altındadır. Gökler O'nun kudretiyle dürülmüş olacaktır. O, müşrikelrin koştuğu ortaklardan münezzehtir ve yücedir." 

Tevhidi anlattığı sebebi ile okunması çok efdal olan İhlas Suresi hakkında çok sayıda hadis-i şerif mevcuddur. Bu hadis-i şeriflerden en çok bilineni; İhlas Suresinin üç defa okunması halinde  Kur'an-ı Kerim'i hatim etmiş sevabına erişileceği müjdesini haber veren hadis-i şeriftir. İhlas Suresi Kur'an-ı Kerim'in özeti kabilindedir, bütün kitaplar Allahu Tealanın birliğini tasdiklemek için vardır.

İhlas Suresi Okunuşu;

"Bismillahirrahmanirrahim

Gul hu vallahu ehad
Allahu's-samed
Lem yelid ve lem yuled
Ve lem yekun lehu kufuven ehad "

İhlas Suresi Meali;

"Rahman ve Rahim olan Allahın adı ile

De ki Ya Muhammed- O Allah ki tektir. -eşi, benzeri, ortağı yoktur.-

Allah Sameddir. - Allahu Teala varlığının devamı için hiç bir şeye ihtiyacı yoktur, lakin her şey O'na muhtaçtır. Allahu Teala ; daim olandır ve baki kalandır.-

Doğmamıştır, doğurulmamıştır. -Doğan her varlık fanidir ve ölmeye mahkumdur. Allahu Teala doğurmaktan ve doğurulmaktan münezzehtir. Allahu Teala kadimdir; varlığının başlangıcı yoktur. Bakidir; varlığının sonu yoktur.-

O'nun her hangi bir dengi yoktur. - Allahu Tealanın eşi, ortağı, benzeri, emsali asla yoktur
]]>
İhlas Ve Nas Suresi https://www.ihlassuresi.net/ihlas-ve-nas-suresi.html Thu, 06 Dec 2018 12:24:29 +0000 İhlas ve Nas Suresi, İhlas suresini çok okumayı alışkanlık edinen kişi Allah okuduğu günden kıyamet kopana kadar kendi dostları için hazırladığı hayır ve hasenatı hem dünyada hemde ahirette iyiliklerini okuyan kişiye veri İhlas ve Nas Suresi, İhlas suresini çok okumayı alışkanlık edinen kişi Allah okuduğu günden kıyamet kopana kadar kendi dostları için hazırladığı hayır ve hasenatı hem dünyada hemde ahirette iyiliklerini okuyan kişiye verir. Ömrün uzamasını, rızk genişlemesini ve tüm işlerinde o kişiye yardım eder. Surenin her harfine karşılık cennette bir hurma ağacı dikilir. Melekler onun için saraylar yapar, sarayları ise meyve ağaçları ve kokulu bitkiler ile doldurur. Nas suresini kim her gün okumaya çalışır ise cinlerin her türlü kötülüğünden ve şerrinden meleklerin sayesinde korunur. Düzenli bir şekilde yaşamını devam ettirir.

İhlas Suresi Okunuşu; Kulhüvallahü ehad allahüssamed lem yelid ve lem yüled ve lem yekün lehü küfüven ehad.

Anlamı; İhlas suresini okuyan kişi kıyamet korkularından, kabir karanlığından, cehennem azabından korunur ve kurtarılır. Ölüm yatağında olan kişinin ölüm acısını hafifletir. Çok okuyan kişi Allah dostlarından olur. İhlas suresini okuyan kişi Allah'a sığınmış olur ve şirk etmekten kurtulur. Okuyan kişi şeytanın vesveseden kurtulur. Kişi okudukça Allah'a kat kat yaklaşır. Bilinçli olarak mükafatını ve sevabını bilen kişi okur ise 100 şehit sevabı verilir. 

Nas Suresi Okunuşu; Kul e'uzü birabbinnas melikinnas ilahinnas min şerrilvesvasilhannas ellezi yüvesvisü fi sudurinnasi minelcinneti vennas

Anlamı; Nas suresi günde en az 3 defa okunmalıdır. Kişiyi her türlü şerre karşı korur. Tüm bela ve musibetlere karşı koruma altına alarak hiç kimse bu insana karşı kötülük yapamaz. Bu sureyi okuma alışkanlığı kazanan kişi ise sürekli sağlıklı ve sıhhat içerisinde yaşar. Bu yüzden şifa kaynağı olarak bilinen bir suredir. Son nefesini vermekte olan kişiler için sürekli okunursa ruh bedenden kolay ayrılır. Ayrıca kişi uyumadan önce bu sureyi okursa korkusuz bir şekilde uyku geçirmiş olur. Bu sure nazar değmiş kişilere okunarak nazarın ortadan kalkması sağlanır. İhlas ve Nas sureleri kişiyi sıkıntı, nazar, kaza ve beladan korumak için her gün okunması gerekir.
]]>
İhlas Suresi https://www.ihlassuresi.net/ihlas-suresi.html Fri, 07 Dec 2018 05:25:30 +0000 İhlas Suresi; bu süre Mushaftaki sıralamada 112. iniş sırasına göre 22. sure olarak bilinir. Sureler arasında Nas suresinden sonra, Necm suresinden önce Mekke'de inmiştir. Medine'de indiğini belirtilen rivayetlerde söz konusudur. İhlas Suresi; bu süre Mushaftaki sıralamada 112. iniş sırasına göre 22. sure olarak bilinir. Sureler arasında Nas suresinden sonra, Necm suresinden önce Mekke'de inmiştir. Medine'de indiğini belirtilen rivayetlerde söz konusudur. İhlas suresinin indiriliş amacında, bir gün Mekkeli müşriklerin Peygamber efendimizin yanına gelerek ''bize rabbinin soyunu anlat'' dedikleri üzerine inmiştir. 

İhlas suresi kaynaklarda tespit edilen yirmiye yakın adı vardır. İslam ilkesinin tevhidi inancına göre ise İhlas ismi ile bilinir. En çok kullanılan isimlerden biride ''Kul hüvellahü ehad''dır. Samed, Tevhid, Esas, Tecrid, Velayet, Mukaşkışe, Muavvize adları ile de anılmaktadır. İhlas suresinin konusu ise Allah Tealanın başlıca sıfatları anlatılmaktadır.    

İhlas suresinin anlamı;
 • Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla. 
 • De ki; O Allah bir tektir.
 • Allah eksiksiz, Sameddir.
 • Doğurmadı ve doğrulmadı.
 • O'na bir denk de olmadı. 
İhlas suresi özellikle çocukluk yaşlarından itibaren ilk öğretilen sureler arasında yer almaktadır. İhlas suresi bizlere birçok fazilet ile sunulmakta ve manevi olarak ruhumuzu aydınlatmaktadır. İhlas suresi faziletleri arasında bir çok bilgi yer almakta ve bir çok sorununda cevabını vermektedir. 

İhlas suresinin faziletleri;
 • İhlas suresini okumak Kur'an-Kerimin üçte birini okumak kadar sevap yazmaktadır.
 • 50 kez boyunca ihlas suresini okumak kişinin günahlarını elli yıllık kısmının af olmasına sebep olmaktadır. 
 • 10 ihlas okuyan her Müslümanın cennete girmesinde yardımcı olacaktır ve işini kolaylaştıracaktır.
 • Sabah namazından sonra ihlas suresinin bir kez okunması cennet kapılarının açılmasına ve bir köşk verilmesine sebep olacaktır.
 • Sabah namazından sonra İhlas suresinin on iki kere okuyan kişi için Kur'an-Kerim okumak 4 defa hatmetmiş gibi sevap yazılacaktır. 
 • İhlas suresini hem sabah hem akşam sürekli olarak okumak kişiyi sıkıntılardan kurtaracak ve belalardan koruyacaktır.
 • Her akşam eve gidildiğinde İhlas suresi okunması eve bolluk ve bereket getirir.
 • Arefe günlerinde bu surenin okunması faziletler arasında olup o gün günahların affedileceği hadislerde belirtilmiştir.
 • Cuma namazında ihlas suresi okumak kişiyi bir hafta süre boyunca kötülüklerden, kazadan ve beladan korur. 
 • Gidilecek bir yere, yola çıkılmadan önce İhlas suresinin okunması kazadan ve beladan korur. 
İhlas suresinin faziletlerinin büyük sevabı olduğu anlatılmaktadır. İslamın esası olan Tevhid ( Allah'ın birliği) ilkesini özlü bir şekilde ifade ettiği ve Allah Teala'yı tanıttığı için Hazreti peygamber tarafından Kur'an'ın üçte birine denk olduğu ifade buyrulmuştur. İhlas suresinin gerek anlamı, gerekse faziletlerinden yola çıkacak olursa ihmal edilmeyecek ve bol bol okunacak bir suredir. 
]]>
İhlas Suresi Kaç Ayettir https://www.ihlassuresi.net/ihlas-suresi-kac-ayettir.html Sat, 08 Dec 2018 00:58:22 +0000 İhlas Suresi Kaç Ayettir, İhlas Süresi 4 ayetten oluşmaktadır. Suudi Arabistan'ın Mekke şehrinde Hicri 610-620 yılları arasında indirilmiştir. Kur'an-ı Kerim'in 30. cüzünde yer almaktadır.  İhlas Suresi Kaç Ayettir, İhlas Süresi 4 ayetten oluşmaktadır. Suudi Arabistan'ın Mekke şehrinde Hicri 610-620 yılları arasında indirilmiştir. Kur'an-ı Kerim'in 30. cüzünde yer almaktadır. 

Akıllar Yüce Allah'ı anlamak ve bilmekten acizdir. Hz. Ömer (r.a) buyuruyorlar ki, "Allah'ın bilinemeyeceğini idrak etmek Onu tanımaktır.'' İnsanlar Allah'ı göremezler. Sancak yarattıklarına bakarak isim ve sıfatlarını anlayabilirler. Yüce Allah zatını tanıtmak için mahlukat yaratmış ve iman etmeleri için de insanı yaratmıştır. 

İhlas Süresi Kaç Ayettir

Bismillahirrahmânirrahim.
1- Kul hüvallahu ehad.
2- Allâhüssamed.
3- Lem yelid ve lem yûled.
4- Ve lem yekün lehû küfüven ehad.

Meali;

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.
1- De ki; O Allah birdir.
2- Allah sameddir.
3- Doğurmadı ve doğurulamadı.
4- O'na bir denkte olmadı.

İhlas suresi görüldüğü üzere 4 ayetten oluşmuştur. Bu surenin bir takım faziletleri mevcuttur. Bunlar şöyle sıralanabilir;
 • Okuyanı kıyamet korkularından kurtarır.
 • Okuyanı kabir karanlığından korur.
 • Okuyanı cehennem azabından korur ve kurtarır.
 • Ölüm acısını hafifletir.
 • Okuyan Mevla'ya sığınmış olur.
 • Şeytanı def eder. 
 • Kulunu Mevla'ya yaklaştırır.
]]>
İhlas Suresi Okunuşu https://www.ihlassuresi.net/ihlas-suresi-okunusu.html Sat, 08 Dec 2018 19:13:48 +0000 İhlas Suresi Okunuşu; Müşriklerin Allah Rasulune (s.a.v.) gelerek ; " bize ilahını göster, bize ilahını anlat, onun vasıfları nelerdir, nesebi nereye dayanıyor, hangi maddeden nasıl yapılmıştır." gibi alaycı sorular sormalar İhlas Suresi Okunuşu; Müşriklerin Allah Rasulune (s.a.v.) gelerek ; " bize ilahını göster, bize ilahını anlat, onun vasıfları nelerdir, nesebi nereye dayanıyor, hangi maddeden nasıl yapılmıştır." gibi alaycı sorular sormaları üzerine, İhlas Suresi Mekke' de nazil olmuştur. Allahu Tealanın vasıflarının anlatıldığı bu surede, Allahu Tealanın tek olduğu, şeriki ve ortağı olmadığı, yaratılan hiç bir varlığa benzemediği anlatılmaktadır. Hadis-i şeriflerde Kur'an-ı Kerim'in üçte birine denk olduğunun buyurulmasının nedeni; Kur'an-ı Kerim'in üçte birinin tevhid inancından bahsedilmesidir. Allahu Teala dört ayetlik bu kısacık sure ile tevhid esasını en güzel şekilde özetlemiş, akıllarda soru bırakmayacak şekilde açıklamıştır.

Bir kuds-i hadis'te Allahu Teala şöyle buyurmaktadır  ;

"Ademoğlu Beni yalanladı, o böyle yapmamalıydı, Ademoğlu bana sövdü, o bunu yapmamalıydı. Ademoğlunun Beni yalanlaması, Benim onu ilk yarattığım gibi tekrar diriltemeyeceğimi söylemesidir. Halbuki ilk yaratma tekrar diriltmekten daha kolay ya da daha zor değildir. Ademoğlunun Bana sövmesi ise ;"  Allah çocuk edindi." demesidir. Halbuki Ben, doğurmayan, doğurulmayan, kendisinin hiç bir dengi bulunmayan Ehad ve Sameddir." - Buhari-

İhlas Suresi Hakkında Hadis-i Şerif'ler;

Allah Rasulu (s.a.v.) İhlas Suresi hakkında şöyle buyurmuşlardır;

"Her gün 10 İhlas Suresi okuyan kimseye cennet-i ala'da köşk hediye edilecektir."
 İhlas Suresini akşam ve sabah okumayı vird edinen kimse sıkıntılarından kurtulur, korunur."

"Evine girerken İhlas Suresi okumaya devam eden kimsenin evine fakirlik girmez"

İhlas Suresi Okunuşu;

"Bismillahirrahmanirrahim

Rahman ve Rahim olan Allahın ismi ile

Gul - De ki - Ey Allahın Rasulu (s.a.v.)- Hu vallahu ehad_ O Allah ki tektir. 

Allahu's-Samed_ Allah Sameddir. - Hiç bir şeye muhtaç olmayan, hiç bir şeye ihtiyacı olmayan, her şeyin sadece O'na muhtaç olduğu Samed olan O'dur.-

Lem yelid ve lem yuled_Doğurmamıştır, doğrulmamıştır.- Doğurmamıştır; doğuran her canlı fanidir ve sonunda yok olur. Doğurulmamıştır ; doğurulen her canlı önceden yokken sonradan olmuştur yani yaratılmıştır. Lakin Allahu Teala ezeli ve ebedidir, varlığının başlangıcı ve sonu yoktur.-

Ve lem yekun lehu kufuven ehad_ O'nun hiç bir dengi yoktur. - Allahu Tealanın benzeri, eşi, dengi, emsali yoktur, olması da imkansızdır.-
]]>
İhlas Suresi Tefsiri https://www.ihlassuresi.net/ihlas-suresi-tefsiri.html Sat, 08 Dec 2018 19:33:59 +0000 İhlas Suresi Tefsiri;  İslamın esası olan tevhid - Allahın birliği- ilkesini özlü bir şekilde ifade ettiği ve Allahu Tealayı kullarına tanıttığı için Hz. Peygamberimiz (s.a.v.) tarafından Kur'an-ı Kerim'in üçte birine den İhlas Suresi Tefsiri;  İslamın esası olan tevhid - Allahın birliği- ilkesini özlü bir şekilde ifade ettiği ve Allahu Tealayı kullarına tanıttığı için Hz. Peygamberimiz (s.a.v.) tarafından Kur'an-ı Kerim'in üçte birine denk olduğu ifade buyurulmuştur. Akıcı kelam kullanılmış ve konusu Allahu Tealanın nesebini - hangi soydan olduğu- soranlara verilen cevap niteliğindedir.

İhlas Suresi 1.  Ayeti Tefsiri;  İlk ayetteki huve zamiri Allahu Tealaya işaret etmektedir. Allah ismi ise; varlığı ezeli, ebedi, zaruri ve kendinden olup, her şeyi yaratan, her şeyin maliki ve mukadderatının hakimi, her şeyi bilen, her şeye kadir olan manalarını taşıyan, Yüce Mevlanın has ismidir.
Ehad kelimesi ise; tektir manasına gelmekle birlikte, vahd ve vahdet kökünden türemiş bir kelimedir. Sıfat olarak Allahu Tealaya nisbet edildiğinde ise Allahu Tealanın birliğini, tekliğini, eşsizliğini ifade etmektedir. Vahid kelimesi başka varlıklar için kullanılabilinirken, ehad kelimesi varlıklar için kulanılamaz. Alimler Ehad kelimesinin  ayrıca ezeliyet ve  ebediyet manalarını barındırdığını ifade etmişlerdir.

İhlas Suresi 2.  Ayeti Tefsiri; İkinci ayetteki Samed esması; " Herkesin kendisine ihtiyacını arz ettiği, fakat kendi zatının kimseye ihtiyaç duymadığı, muhtaç olmayan " manasına gelir. Suredeki yerine bakılırsa, var oluş bakımından kimseye muhtaç olmayıp, her şeyin varlık ve devamını kendisine borçlu olduğu "  vacıbu'l-vucud " demektir. Bu görüşe göre  " ehad " kelimesinin açıklaması hükmündedir ve ardından gelecek olan " doğurmamış ve doğurulmamış " mealindeki ayet da " Samed " isminin açıklaması hükmündedir.

İhlas Suresi 3.  Ayeti Tefsiri;  Üçüncü ayette Allahu Tealanın eksik ve noksan sıfatlardan münezzeh olduğunu ifade edilmekte, " Samed" isminin açıklamasına devam edilmekte, Allahu Tealaya evlat  nisbet edenleri ve " Mesih Allahın oğludur " diyen hıristiyanların ve " Melekler Allahın kızlarıdır " diyen müşriklerin iddiaları reddedilmektedir. Zira çocuk eşin olmasını gerektirir, oysa Allahu Teala her ihtiyaçtan münezzehtir, ezeli ve ebedidir. Doğurulan her şey ise sonradan olur ve anneye babaya muhtaçtır. Oysa Allahu Teala kadim ve ezelidir yani varlığının başlangıcı ve sonu yoktur.

İhlas Suresi 4.  Ayeti Tefsiri;  Dördüncü ayet hem ilk ayetin açıklaması niteliğindedir, hem de surenin özeti mahiyetindedir. Allahu Tealanın zatında, sıfatlarında ve fiillerinde hiç bir dengi ve benzeri olmadığını ifade eder. Zatından başka her şeyi Allahu Teala yaratmıştır, bu sebepledir ki yarattıklarının Allahu Tealaya denk olması mümkün değildir.

İhlas Suresinin Kur'an-ı Kerim'in üçte birine denk olmasını açıklayan alimler bu denkliği okuma sevabından olacağını söylemenin yanı sıra, konusu ve manası yönünden değerlendirmişler ; Kur'an'ın üç temel konusundan biri olan tevhidle alakalı olan bu surenin anlamını tam olarak kavrayan ve itikadını bu yönde devam ettiren kişinin, Kur'an-ı Kerim'in tevhid ve akaid bölümlerini de kolaylıkla kavrayıp benimsemiş olur.
]]>
İhlas Suresi Ve Anlamı https://www.ihlassuresi.net/ihlas-suresi-ve-anlami.html Sun, 09 Dec 2018 14:09:37 +0000 İhlas süresi ve anlamı İhlas süresi kuranda 112. ayettir. 4 ayetten oluşur, Mekke kıraatlerine göre ise 5 ayettir. Bu kıraatler de Lem yelid ifadesi ayrı bir ayet olarak sayılmıştır. Nas suresinden sonra 22. sırada inmiştir. İhlas süresi ve anlamı İhlas süresi kuranda 112. ayettir. 4 ayetten oluşur, Mekke kıraatlerine göre ise 5 ayettir. Bu kıraatler de Lem yelid ifadesi ayrı bir ayet olarak sayılmıştır. Nas suresinden sonra 22. sırada inmiştir. İhlas bu surenin hem ismi hemde konusudur. İhlas süresinin bazı rivayetlere göre mekkede ve medinede indiğini savunanlar vardır. Bu sure Allahın bir oluşunu en duru şekilde ifade ettiği için ismine ihlas suresi denmiştir. 

İhlas suresinin Türkçe okunuşu

Bismillahirahmanirrahim

Kul huvallahu ehad. Allahus samed. Lem yelid ve lem yuled. Ve lem yekun lehu kufuven ehad.

İhlas süresinin anlamı;

Ya Muhammet deki: O, Allah birdir(tektir), sameddir. O doğurmamıştır, doğurulmamıştır. Hiçbir şey onun dengi ve benzeri değildir.

Bu surenin anlamı iyice bilinince ancak Allah bilinmiş olur. Bu sure 'O doğmamış ve doğurmamıştır' ayeti ile Allah için bir soyun, nesebin olmadığını anlatır.

İhlas suresine verilen diğer adlar
En yaygın bilinen isimleri İhlas suresi ve Kul huvallahü ehad suresidir.

Cemal suresi: Bu sureye Cemal suresi de denir. Çünkü Ehad,Samed,lem yelid,ve lem yuled ve lem yekun lehu kufuven ehad kelimeleri Allahın aşkın güzelliğini anlatan sıfatlardır. 

Esas suresi: Esas suresi de denir. Çünkü Allah bu sürede Kurandan başka hiçbir kitapta ve islam harici hiç bir dinde bu kadar güzel tanımlanmamıştır. İslam dininde Allahü tealayı bir bilme inancı anlatılmıştır.
 
Nisbe suresi: Tirmizi'nin rivayetine göre müşriklerin resulullaha, ' bize rabbinin soyunu söyle' demesi üzerine inmiştir ve cenabı Allah'ın nesepten münezzeh olduğunu bildirmiştir.

Mania suresi: kabir azabından sıkıntılarına mani olduğu için bu adı alır.

Berae suresi: Şirkten uzak tuttuğu için bu adı alır.

Nur suresi: Her şeyin nuru vardır Kuran'ın nuru da 'Kul huvallahu ehad suresidir' şeklinde hadis geldiği için bu adı alır.

Tevhid,Tefrid, Tecrid, Necat, Velayet, Ma'rifet suresi: Gökler ve yer "Kul hüvallahü ehad suresi " üzerine kurulmuştur" şeklinde gelen haber, akıl olarakta tersi düşünülemeyecek gerçektir. Çünkü, zatında varlığı zorunlu, mutlak yetkiye sahip, her türlü ihtiyaçtan, ortak ve benzerden münezzeh bir varlık olmasaydı, hiç bir şey olamazdı. Duyularda ve akıllarda birbiriyle birleştikleri görülüp duran bütün gökleri ve yeryüzü ile evren bütünüyle onun birliğini gösteren, hep onun varlığı ve birliğini bildiren ayetler, işaretler ve deliller olarak yaratılmış olma anlamında, bu surenin manası üzerine kurulur. Bundan dolayı bu isimlerle de isimlendirilmiştir.

İhlas süresinin faziletleri;

Hz peygamber ihlas suresi için kudret elinde olan Allaha yemin ederim ki bu sure Kuran'ın üçte birine denktir. Buyurmuştur.
Kulları kendisine hamd etmeden önce, Allahın kendisini övdüğü ve methettiği Fatiha ve İhlas sureleriyle şifa isteyiniz.

Yanını yatağa koyduğunda İhlası şerifi ve Fatihayı şerifi okursan muhakkak ki ölüm hariç her şeyden kurtulur.

Kim ihlas suresini namazda veya namaz dışında okursa, Allah ona cehennem beraatı verir.

Üç şey vardır ki her kim kıyamet gününde imanla beraber onları getirirse cennetin kapılarından dilediğinden girer ve hurilerden istediğine eş olur. 
Bunlar
 • Bir yakınının ölmesine sebep olanı affeden kişi
 • Her farzın sonunda on kere İhlas okuyan kişi 
 • Farz namazlarının sonunda on tane ihlas suresini okuyan kişi ye Allahu teala rızasını ve mağfiretini vacip kılar.
İhlas süresini ölüm yatağında olan biri okuduğunda kabir azabından ku]]> Rüyada İhlas Suresi Okumak https://www.ihlassuresi.net/ruyada-ihlas-suresi-okumak.html Sun, 09 Dec 2018 21:24:25 +0000 Rüyada İhlas Suresi Okumak; Her insan düzenli olarak uykuya ihtiyaç duyar. Gözünüzü kapattığınız zaman çok çeşitli rüyalar görürsünüz. Bunların bazıları bizi olumlu sonuçlara ulaşmamızı sağlarken bazıları üzüc Rüyada İhlas Suresi Okumak; Her insan düzenli olarak uykuya ihtiyaç duyar. Gözünüzü kapattığınız zaman çok çeşitli rüyalar görürsünüz. Bunların bazıları bizi olumlu sonuçlara ulaşmamızı sağlarken bazıları üzücü sonuçlara yorumlanabilir. İhlas Suresi zaten dini bir konu olduğu için rüyada İhlas Suresi okumak da olumlu bir rüya yorumunun habercisi niteliğindedir. Rüyada İhlas Suresi okumak İyi şeylerin olacağını müjdeler. Ama gerçekleşecek olan bu olaylar sadece bizimle sınırlı değildir. Biz ve çevremizde bulunan insanların da işlerinin iyi gideceği anlamına gelir. Hem dertlerine çare bulunur hem de Allah' tan istedikleri şeyler gerçekleşir. Ayrıca bu rüyayı gören kişinin vefat eden yakınlarının kabir azabı çekmeyeceği ve çeken varsa da son bulacağına işarettir. Ayrıca ölen kişilerin mekanlarının cennet olacağı da söylenmektedir. Bu özelliklerinden dolayı son derece hayırlı bir rüyadır. 

Rüyada İhlas Suresi Okumak; Bu rüyayı gören kişi çok şanslıdır. Çünkü bu rüya aynı zamanda kişinin en kısa zamanda farz olan hac ibadetini yerine getireceğini de içinde barındırır. Rüyada İhlas Suresi okumak kişinin bulunduğu yaşamdan daha iyi bir yaşama sahip olmasını sağlar. Çünkü bu rüyadan sonra kişi islam kurallarına harfi harfine uymaya ve uygulamaya özen gösterir. Kendine ve ülkesine hayırlı bir müslüman olmaya çalışır. Kimseyi incitmez. Kötülükten uzak durup iyiliğe doğru yönelir. Bu şekilde davranmak da insanın yaşantısında başına gelebilecek olan belaların ve uğursuzlukların  defolmasını sağlar. Bu rüya insanı artık dünya yaşantısından uzaklaştırır ve dine yönelik davranmasında etkili olur. Dine yönelik davranan kişi artık manevi ruha doğru ilerlemektedir. Hayatında birçok şey değişmeye başlamıştır. Artık hayatı dini ilimlerle doludur. Ve istedikleri şeyler gerçekleşir. 

Rüyada İhlas Suresi Okumak; Kısacası rüyada İhlas Suresi okumak her zaman iyi şeylerin olacağını, kişinin hayatını olumlu yönde etkilediğini, bu rüyayı gören kişinin artık dine yönelik davranışlarda bulunduğunu, ve her zaman mutlu olacağını, kötülüklerin ondan uzak durağını vurgulamak gerekir.
]]>
İhlas Suresi Fazileti https://www.ihlassuresi.net/ihlas-suresi-fazileti.html Mon, 10 Dec 2018 04:21:23 +0000 İhlas suresi fazileti, her türlü günahtan arınma, kurtulma anlamına gelen İhlas Suresi Allah'tan başka bir kurtarıcı olmadığını anlatır. Dört ayetten oluşur ve Allah'ın tek olduğunu beyan eder. Her kim İhlas Su İhlas suresi fazileti, her türlü günahtan arınma, kurtulma anlamına gelen İhlas Suresi Allah'tan başka bir kurtarıcı olmadığını anlatır. Dört ayetten oluşur ve Allah'ın tek olduğunu beyan eder. Her kim İhlas Suresini samimi bir kalp hali ile okur ve buna göre yaşamını idame ettirirse Allah'ın sevgisini ve dostluğunu kazanarak cehenneme düşmekten kurtulur. İhlas suresi fazileti bakımından en kıymetli sureler arasındadır. ihlas suresi Allah'ın sonsuz güzelliğini anlatırken aynı zamanda tek ve benzersiz olduğunu, doğurmadığını ve doğrulmadığını da ifade etmektedir. Sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV), ihlas suresinin tüm Kuran-ı Kerim'in üçte birine denk olduğunu buyurmuşlardır. Bu bakımdan İhlas Suresi fazileti sayılamayacak kadar fazladır.

İhlas suresi fazileti nelerdir

Kuran-ı Kerim'in 112. suresi olan İhlas-ı Şerif oldukça kısa olup 4 ayetten oluşmasına rağmen, Allah'ın varlığını birliğini anlatan en önemli suredir. Bu kıymetli suresinin faziletlerine genel olarak göz atalım.

 • İhlas suresi, okumayı adet edinen ve dilinden düşürmeyen kişi, kabir karanlığından cehennem azabından emin olur. İhlas suresini okuyan kimse bu sure ile Allah'a sığınmış olur. Şeytanı etrafından kovalayarak kendini emin ve güvende hisseder.
 • İhlas suresi kulu Allah'a daha yakın ve dost eder. İhlas suresini okuyan kişiye mükafat olarak iman eden samimi kalpli kimsenin sevap ve mükafatlarından verilir.
 • İhlas suresini her gün okumayı alışkanlık edinen ve dilinden düşürmeyen kimseye Allah, okuduğu her günden kıyamet gününe kadar bütün hayırları dünya iyiliklerini ve ahiret saadetini verir.
 • İhlas suresi ömrü ve rızkı genişletir, ve tüm işlerinde Allah kendisinin yardımcısı olur.
 • İhlas suresini okumayı alışkanlık haline getiren kişiye Allah, rahmet nazarı ile baktığı gibi o kişiye sadece bir kere mağfiret etti mi bir daha azap etmez. Allah'ın rahmeti ve bereketi okuyan kişiyi dört bir yanından kuşatır. Allah o kişiyi kendi himayesine alır ve ikram olarak cennet kapılarını açar.
 • İhlas suresi fazileti bakımından günde 20 defa okunmaya devam edilirse okuyan kişi 70 bin şehit sevabı alır. Okuyan kişinin kendisi, eşi çoluk çocuğu, malı ve mülkü korunduğu gibi mübarek kılınır.
 • İhlas suresini 50 defa okuyan kişinin 50 senelik günahları affolunur, her gün 30 defa okunmaya devam edildiğinde de sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) ile komşu olur.
 • İhlas suresi ne kadar fazla okunursa sevabı o kadar fazla olan bir suredir.
 • İhlas suresi okunan evin bolluk ve bereketi artar ve hane halkı sıkıntılarından feraha erer.
 • İhlas suresi fazileti bakımından akşam namazı ile yatsı namazı arasında okunduğunda kaza, bela ve şerlerden koruduğu gibi kişinin istek ve dilekleri de Allah'ın izni ile kabul olunur.
 • İhlas suresini çok okumayı alışkanlık edinen kişi küfür ve günahlarından kurtulur kuş misali rahatlar.
 • İhlas suresi kulun iman kuvvetini artırarak kişinin Allah'ın istediği gibi bir kul olma yönünde ufkunu açar.
 • Fakirliği olanın fakirliğini, derdi olanın derdini ve üzüntüsü alır.
 • Ayrıca ihlas suresi fazileti bakımından en önemli olarak cennet kapıları açılır. 
]]>
1000 İhlas Suresi Okumak https://www.ihlassuresi.net/1000-ihlas-suresi-okumak.html Mon, 10 Dec 2018 18:15:54 +0000 1000 İhlas Suresi Okumak, bu süreyi okuyan kişiler özellikle kabir karanlığından, kıyamet korkularından ve cehennem azabından kurtaran ve koruyan duadır. Aynı zamanda 1000 ihlas suresi okumak insanların ölüm acılarını büyük 1000 İhlas Suresi Okumak, bu süreyi okuyan kişiler özellikle kabir karanlığından, kıyamet korkularından ve cehennem azabından kurtaran ve koruyan duadır. Aynı zamanda 1000 ihlas suresi okumak insanların ölüm acılarını büyük ölçüde hafifletir. 1000 ihlas suresi okuyan kişiler her zaman Allah'ın dostlarından birisi olur. İhlas suresini her daim okuyan Cenabı Hakka sığınmış olur ve şirkten tam anlamı ile korunur. Şeytan 100 ihlas suresi okuyan kişinin yanından kaçar ve Rabbine daha çok yakınlaşır. Ayrıca 1000 ihlas suresi okuyan kişiler Kuran-ı Kerimin 3'de 1'ini okumuş kadar olur. Her gün düzenli olarak bu süreyi okuyan kişiler cennette kendilerine bir ev yaparlar ve cennette bu kişi için saraylar yapılır. İhlas suresi o kadar büyük surelerden bir tanesi ki, kim okursa Cenabı Hak onun 50 senelik bütün günahlarını bağışlar. Kıyamet gününde kabrinde "Ey Rabbini öven yerinden kalk ve cennete gir" diye çağrılır. 

1000 İhlas Suresi Okumak Neler Kazandırır, beş vakit namaz ardından 1000 ihlas suresi okumak günahların bağışlanmasına ve cehennem azabından kurtulmasına faydalıdır. Her gün düzenli olarak 1000 ihlas suresi okumak kişi kendi nefsini Cenabı Haktan satın alır. Melekler hem yerde hem de gökte şu şekilde seslenir. Haberiniz olsun bu kişi Allah'ın azadlı olan kullarındandır diye haber verir. Özellikle cuma günleri namaz sonrasında okunan ihlas suresi kişinin okuduğu günden kıyamet kopacağı güne kadar kendisi ve dostları için hazırlamış olduğu tüm hayırları dünyada ve ahirette bu iyilikleri sureyi okuyanlara verir. 1000 ihlas suresi okuyan kişilerin ömürleri uzar ve bütün işleri genişleyerek kabir azabından kurtulur, kesinlikle kabir korkusu nedir bilmez. Kıyamet günü geldiği zaman bu sureyi okuyan kişiler beyaz inciden olan bir binit gelir ve ona binerek Allah'ın huzurunda yerini alır, başka hiç bir yerde durmaz. Bu kullarına Cenabı Hak hem rahmet hem de nazar ile bakar.
]]>
İhlas Suresi Arapça https://www.ihlassuresi.net/ihlas-suresi-arapca.html Tue, 11 Dec 2018 07:04:02 +0000 İhlas Suresi Arapça, yüce kitabımız olan Kuranı Kerim Cenabı Hak tarafından Cebrail (a.s) aracılığı ile 23 yıllık zaman dilimi içinde indirilmiştir. Müslümanların okunması ile tilavet olunmuş olan Kuranı Kerim son muciz k İhlas Suresi Arapça, yüce kitabımız olan Kuranı Kerim Cenabı Hak tarafından Cebrail (a.s) aracılığı ile 23 yıllık zaman dilimi içinde indirilmiştir. Müslümanların okunması ile tilavet olunmuş olan Kuranı Kerim son muciz kelam olarak indirilmiştir. Kuranı Kerim Allah tarafından Müslümanlara gönderilen en son yüce kitabımızdır. Kuranı Kerim Cenabı Hakkın tarafından Cebrail Alehiysselamın aracılığı ile dışarıdan herhangi bir müdahale olmadan indirilen ve üstünde hiç bir kuşkuya yer olmayan son kutsal metin kitabımızdır. Özellikle Allah'ın göndermiş olduğu dili dikkate alınarak Arapça yazı olarak indirilmiştir. Kuranı Kerimin benzeri şimdiye kadar hiç bir şekilde gelmemiştir ve bundan sonrada asla gelmeyecektir. İhlas suresi Arapça okuyan kişilerin dininin özüne uygun bir şekilde hareket etmesi ve gönülden samimi olmak anlamını taşımaktadır. İhlas suresi Arapça Mekke'de iken nazil olan 4 ayeti kapayan kısa sure celiledir. Aynı zamanda Kuranı Kerimde yer alan İhlas suresi Arapça Allah'ın birliğini anlatmasından dolayı Tevhid suresi ismi ile de bilinmektedir. İhlas suresi Arapça şirkin her türlü çeşidini özlü olarak reddetmesi anlamına gelmektedir. Bu surede İslam dini tevhid ( Cenabı .hakkı bir bilerek) inancının hem özlü hem de anlamlı şekilde ifade edilişidir. İhlas suresi Arapça okumanın birden fazla fazileti bulunmaktadır ve her daim dilden düşürülmemesi gereken önemli dualardan bir tanesidir. 

İhlas Suresi Arapça Okunuşu, Kul hüvellahu ehad, Allahüssamed, Lem yelid ve lem yuled, Ve lem yekün lehu küfüven ehad.

İhlas Suresi Arapça Anlamı Nedir, 4 ayetlik kısa bir sure olan ihlas suresi okuyan kişiye Allah tarafından pek çok şey nail olunmuştur. Şunu belirtmekte fayda vardır, Kuranı Kerim okumak hem dindarlığımızın hem de Müslümanlığımızın kalitesi ile doğru olarak bağlantılıdır. İhlas suresi Arapça okumak Allah'ın birliğine inanmak ve ona sığınarak bağışlanmak anlamına gelmektedir. İhlas suresi Arapça, biliriz ki, Allah birdir ve tektir. Cenabı Hak sameddir, her şey Allah'a muhtaçtır, ancak Allah hiç bir şeye kesinlikle muhtaç değildir. Allah'tan çocuk olmamıştır, hiç kimsenin babası değildir ve kendisi de doğmamıştır, asla kimsenin çocuğu değildir. Cenabı Hakka hiç bir şey benzer ve denk değildir. 
]]>